[responsive-menu menu="mobile"]
| Login |

אור שלום כארגון המוביל בישראל בתחום האומנה וההשמה החוץ ביתית מפעיל שלוש מסגרות אומנה עיקריות המעניקות בית חם למעל 1,000 ילדים, תינוקות ובני נוער. המסגרות השונות מותאמות לגילאי הילדים ולפרופיל הטיפולי.

על מנת לשמש משפחה אומנת, על ההורים לעמוד במספר קריטריונים של משרד הרווחה, כגון:

טווח גילאים 25-55, מצב בריאותי תקין, היעדר רישום פלילי, השכלה מעל 10 שנים, בעלי מקור הכנסה סביר וכו.

בשיחה טלפונית ראשונה, נערך שאלון עם המשפחות אשר פונות ומעוניינות לשמש משפחה אומנה, במידה והמשפחה עומדת בקריטריונים אנו מזמינים אותה לערב הסברה שלאחריו מתחיל תהליך של בדיקה פרטני. במידה ולא, אנו בוחנים כל מקרה לגופו ומחליטים האם ניתן להתחיל את תהליך הבדיקה.

אם אומנת מתוך כתבה בynet: "כשנכנסת לבית ילדה אחרת, שונה, צריך ללמוד לקבל ולאהוב אותה. לאורך השנים עברנו יחד איתה המון תהליכים של למידה. הדרכות הורים שלימדו אותנו לקבל אותה עם כל השונות שבה. אני יכולה לומר היום בלב שלם, שאני אמא טובה יותר לכל הילדים בזכותה, בזכות ההתמודדות השונה ושזה לא מובן מאליו."

אם אתם או מישהו ממכריכם מעוניינים לבדוק אפשרות להפוך להורי בית או משפחת אומנה של אור שלום, אנא פנו אלינו בדוא"ל:

omna@orr-shalom.co.il     או השאירו פרטים כאן

אומנה במרכז

אומנה במרכז מסייעת לילדים בסיכון שהוצאו מרשות הוריהם באמצעות איתור וסידור ילדים במשפחות אומנה. הילדים, בני יומם עד 18, בני כל הדתות והמגזרים: יהודים וערבים, דתיים וחילונים, מסודרים כל אחד במשפחה מתאימה תוך שמירה על הדת, הלאום וזרם החינוך שלהם. ילדים הגדלים במשפחות האומנה זוכים לחוויה משפחתית מתקנת, המאפשרת להם למצות את הפוטנציאל שלהם ולהקים בבגרותם משפחות מתפקדות. באור שלום מאמינים כי שמירת הקשר עם ההורים הביולוגים, תורמת לבריאותם הנפשית ולביטחונם העצמי של הילדים ועל כן הילדים שומרים על קשר עם הוריהם, כמובן בהתאם לנסיבות המשפחתיות של כל ילד וילד. על מנת לשקם את הילדים, נבנית לכל אחד מהם תוכנית טיפולית חינוכית ייחודית שעונה על צרכי הילד- קשר עם חונך, שיעורי עזר, טיפול פסיכולוגי וכו'. כיום אנו מטפלים בכ-890 ילדים ב-600 משפחות אומנות. 80% מהילדים הם בעלי פוטנציאל התפתחותי תקין, כ20% מהם הם בעלי צרכים מיוחדים, והם נשארים במסגרת האומנה גם עם  בגרותם אחרי גיל 18.

אומנה טיפולית

באור שלום מטפלות 110 משפחות אומנה טיפולית מאזור ירושלים והסביבה בכ-180 ילדים המגיעים מכל רחבי הארץ. בבתים הטיפוליים גדלים ילדים, אשר הוצאו בצו חוק נוער ואשר חוו טראומות חוזרות בבית משפחתם הביולוגית ובקשר עם הוריהם. גיל הכניסה של הילדים נע בין 5 ל- 10 שנים, כדי לאפשר ביסוס קשר בין הילד לבין ההורים המטפלים וכדי להבטיח טווח טיפול ארוך. הילדים מגיעים למשפחות האומנה הטיפולית מאשפוזים פסיכיאטרים, מרכזי חירום, בתי ילדים ופנימיות הוריות אחרות. הצוות המקצועי מספק לווי והדרכה צמודים הן לילדים והן להורי האומנה. לכל ילד נקבע ליווי טיפולי מתאים- מעקב וטיפול פסיכיאטרי, פסיכותראפיה וטיפולים נוספים לפי צרכיו של הילד, עזרה בלימודים, תמיכה בבית הספר, חונכות טיפולית ועוד. בשל ההבנה כי העבודה הטיפולית ההכרחית ביותר צריכה להיות בבניית קשר הורה-ילד במיוחד במצב בו הקשר הראשוני נפגע והופרע, הוקם ומופעל בחמש השנים האחרונות מרכז קשר להורים. במרכז הקשר מתקיימים מפגשים טיפוליים בין הילדים למשפחתם הביולוגית בהתאם לצרכי הילדים ויכולת ההכלה של ההורים.

קלט חירום

אור שלום מפעיל 8 משפחות קלט הערוכות לטפל בכ-40 פעוטות. משפחת קלט הינה אחד המענים של הארגון לתינוקות ולפעוטות עד גיל חמש המוצאים מבית הוריהם בצו חירום של בית משפט. כל משפחת קלט ערוכה לקליטה של עד חמישה ילדים הזקוקים להגנה מיידית בגוף ובנפש, ללא התראה מוקדמת במשך 24 שעות ביממה. בגילאים הרכים האלה ישנה חשיבות רבה למסגרת משפחתית, אינטימית וביתית שתספק את צרכיו הפיזיים, הרגשיים וההתפתחותיים של הילד. בתקופת שהותו של הילד בבית משפחת הקלט נאסף מידע חיוני על מצבו ואודותיו על ידי העובדת הסוציאלית המלווה אותו ואת הוריו הביולוגיים ותוך כך נבדקת מסוגלותם של ההורים הביולוגיים ליצור שינוי בחייהם. נערכים מפגשי הדרכה עם הורי הקלט, פגישות טיפוליות עם הילדים ומתקיימים הסדרי ראיה בין הילדים להוריהם. מטרת מסגרת משפחות הקלט היא, בראש ובראשונה, להגן על גופו ונפשו של הילד ולהחזיר לו את האמון הבסיסי בעולם ובמבוגרים הסובבים אותו באמצעות מגע, חום ואהבה. צוות קלט החירום מורכב ממנהלת, עובדות סוציאליות המלוות ומדריכות את משפחות הקלט באופן ישיר ובהדרכה קבוצתית, סטודנטיות לעבודה סוציאלית ובנות שירות  לאומי.